وب اپلیکیشن چیست و چه تفاوتی با اپلیکیشن بومی و وب سایت دارد؟

در ابتدا به تفاوت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن بومی می پردازیم، اپلیکیشن بومی در واقع همان اپلیکیشن هایی است که از اپ استورها دانلود و در گوشی نصب می شوند، اما یک وب اپلیکیشن اساسا نیاز به نصب ندارد و در مرورگر دیده می شود، بنابراین وب اپلیکیشن ها هم در اندروید و هم در IOS قابل استفاده مشترک می باشند

راجع به تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن، تعاریف بسیار و متفاوتی وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توانید به مقاله "تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن چیست؟" مراجعه فرمایید، ولی آنچه که مهم و شاخص می باشد، این است که تاکید وب سایت بر محتوای یکسان برای همه و اطلاع رسانی می باشد ولی وب اپلیکیشن بر عمل و تعامل تکیه دارد و معمولا اطلاعات را با اعمال دسترسی های مختلف و براساس نیاز کاربر نمایش می دهد. از طرفی در وب اپلیکیشن ها به تعامل های بیشتری از طرف کاربر و سرور نیاز می باشد، که سالها دغدغه طراحان وب اپ ها بوده است که با فناوری های جدید همانند PWA تا حد زیادی این مبحث تحقق یافته است.

 

طراحی وب اپلیکیشن

 

وب اپلیکیشن های PWA – فناوری جدید دنیای وب

وب‌اپلیکیشن‌های پیش رونده (Progressive Web Apps) یا به اختصار PWA یک فناوری جدید در حوزه طراحی اپلیکیشن های موبایل تلقی می شود این فناوری ابتدا در سال ۲۰۱۵ و توسط گوگل معرفی شد، گوگل با امکانات جدیدی که در اینگونه از اپ های تحت وب تعبیه کرد امکان نزدیک کردن وب اپلکیشن ها به اپلیکشین های بومی(Native) را فراهم نمود.
اگربخواهیم به اختصار در مورد PWA صحبت کنیم می توان گفت PWA در واقع همان وب اپلیکیشن می باشد که از فناوری های مدرن جهت نزدیک کردن کارکرد خود شبیه یک اپلیکیشن معمولی بهره برده است، سه قابلیت مهم که قبلا در وب اپلیکیشن ها نبود شامل ارسال اعلان از سمت سرور، قابلیت افزودن به صفحه خانگی و عملکرد آفلاین جزوه فناوری های مدرنی می باشد که از آنها صحبت کردیم!
به چه دلیل وب اپلیکیشن های PWA در کشور ما می تواند موفق تر عمل کند؟
نکته اول یک مبحث جهانی است و تحقیقات اخیر نشون داده که خیلی از مردم بیشتر از چند نوع اپلیکیشن مشخص در گوشی خود را استفاده نمی کنند! تازه ابتدا باید جستجو کنند، نصب کنند و بعد استفاده کنند بعد از یک مدت هم کلا ممکنه از اون استفاده نکنند! اما در حالت اپلیکیشن PWA تنها با یک آدرس می تواند به آن دسترسی داشته باشد.
نکته دوم تحریم های اعمال شده در گوشی های آیفون شانس موفقیت PWA ها در ایران را خیلی بیشتر کرده است، نمونه های عملیاتی را در بعضی از اپ های بزرگ ایرانی مشاهده می کنید.
نکته مهم اینکه وب اپلیکیشن های PWA قابلیت نصب و قرارگیری آیکون رو دارند! در نهایت باید توجه نمود که PWA ها دوران اولیه تکامل خود را سپری می کنند و نمی توان آینده آنها را قضاوت نمود.

 

ساخت وب اپلیکیشن

 

چگونه وب اپلیکیشن پیاده سازی می شود؟

به طور کلی هر آنچه که تحت وب و با اعمال دسترسی های مختلف پیاده سازی شود را می شود وب اپلیکیشن و یا نرم افزار تحت وب نامید. این به این معنی نمی باشد که کل وب اپلیکیشن به شکل یک سایت و فقط در اینترنت پیاده سازی شود، وب اپلیکیشن می تواند مجموعه ای از سایت ها ، اپلیکیشن های موبایل، ربات های تلگرام و یا حتی نرم افزارهای آفلاین هم باشد که همه این ها به شکل جامع و متمرکز کنترل شوند و شما بتوانید با تمرکز به اطلاعات جمع آوری شده، به کسب و کار خود رسیدگی نموده و یا اینکه به اهداف خود در افزایش فروش برسید.

شرکت کیان تجارت پس از سال ها کار و کسب تجربه در این زمینه و پس از پیاده سازی وب اپلیکیشن های مختلف فروشگاهی در فروشگاه های زنجیره ای مختلف و چندین وب اپلیکیشن عملیاتی در قسمت های مختلف همراه اول، افتخار دارد که آمادگی خود را برای تجزیه تحلیل و پیاده سازی انواع وب اپلیکیشن های پیچیده و بزرگ اعلام نماید.

انجین یا back-end (بک اند) تمامی این وب اپلیکیشن ها تماما طراحی و پیاده سازی شده توسط کارشناسان خود مجموعه بوده و دارای پنل مدیریتی بسیار قدرتمند و سبک می باشد که  می تواند خروجی api و وب سرویس های برپایه RestFul (رست فول) را ارائه نماید، که این امکان فوق العاده و امن می تواند در سرویس های back-end (بک اند) انواع اپلیکیشن ها و ربات ها و نرم افزار های تحت وب به کار آید.

 

طراحی وب اپلیکیشن توسط تیم کیان

 

در اینجا میتوانید چند نمونه از وب اپلیکیشن های طراحی شده در گروه مهندسی کیان را مشاهده کنید. همچنین، برای ارتباط با کارشناسان ما با شماره 02188560836 یا 09124243876 تماس بگیرید.
Class Aptent Taciti Soci
1399 06 18

طراحی وب اپلیکیشن دعاوی و مشاور حقوقی

در بسیاری از سازمان ها و شرکت های واحد رسیدگی به شکایات و دعاوی حقوقی وجود دارد. با توجه به گسترش ارتباطات و پیشرفت تکنولوژی انجام کارها به صورت اینترنتی فراگیرتر شده است. از این رو برای سهولت و تسریع در کارها به صورت اینترانتی، سازمان های بزرگ به فکر راه اندازی سامانه یا وب اپلیکیشن هایی جهت ثبت و رسیدگی به مسائل حقوقی هستند که تا حد چشمگیری در جلوگیری از اتلاف وقت و سرعت بخشیدن به فرآیند رسیدگی به شکایات کمک کند.

Class Aptent Taciti Soci
1399 05 12

طراحی نرم افزار تحت وب

طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن های موبایل به صورت Native و یا اپلیکیشن های تحت وب در تخصص تیم ماست.

Class Aptent Taciti Soci
1399 05 12

طراحی وب اپلیکیشن های سفارشی

طراحی اپلیکیشن های سفارشی، به صورت کاملا اختصاصی با برنامه نویسی java ، swift و برنامه های وب اپلیکیشن