نقش ui و ux در طراحی اپلیکیشن و سایت

نقش ui و ux در طراحی اپلیکیشن و سایت

امروزه همه افراد و شرکت ها به دنبال راهی هستند که کسب و کار خودشون را گسترش دهند تا بتوانند با رقبای خود رقابت کنند و حرفی برای گفتن داشته باشند. در جامعه ما اکثر کسب و کار ها به صورت سنتی فعالیت می کنند اما در سال های اخیر این روال شروع به تغییر کرد و با وارد شدن کسب و کار های جدید و استارت آپ ها، شیوه ی سنتی کمتر شد و کسب و کار ها شروع به استفاده از تکنولوژی کردند.

قدم به قدم کسب و کار های سنتی تبدیل به کسب و کار های مدرن شدند و توجه زیادی به برندینگ و هویت سازی شرکت ها شد. اما برندینگ به تنهایی کافی نبود و جای خالی اپلیکیشن ها و سایت ها و وب اپلیکیشن ها حس می شد. زمانی که به طراحی اپلیکیشن و سایت ها بها داده شد، سیستم های کسب و کاری در ایران متحول شد و وارد فاز جدیدی شد و تعداد زیادی از شرکت ها توانستند درآمد های خود را چندین برابر کنند و مشتری های جدیدی داشته باشند و با سرعت بسیار زیاد از کسب و کار های سنتی سبقت بگیرند.

با این روندی که شکل گرفته اکثریت کسب و کار های جدید تمرکز ویژه ای روی طراحی سایت و اپلیکیشن ها دارند و هر روز نیز استارت آپ های جدیدی وارد بازار می شوند که بر این اساس طراحی و پیاده سازی شده اند. اما همه ی این کسب و کار ها موفق نمی شوند زیرا طراحی اپلیکیشن یا سایت آن ها استاندارد های رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) را نداشته یا به صورت اصولی به آن ها توجه ای نشده است.
یکی از لازمه های داشتن یک کسب و کار موفق داشتن برندینگ اصولی و رابط کاربری استاندارد و جذاب برای سایت یا اپلیکیشن هست.

 

مشاوره رایگان برای طراحی اپلیکیشن

 

آیا کلید موفقیت در طراحی رابط کاربری و تجربه ی کاربری خوب است؟

همانطور که در بالا اشاره کردم یکی از اصلی ترین بخش هایی که در طراحی اپ و سایت باید به آن توجه کنیم رابط کاربری و تجربه ی کاربری هستش زیرا اگر ما این بخش از کار را درست و اصولی پیش نبریم ممکن است به صورت جدی شکست بخوریم و پروژه ی ما ضرر رو به رو بشود.

فرض کنید وارد یک سایت شده اید و با یک ظاهری که در ادامه برایتان توصیف میکنم رو به رو می شوید، در این سایت تصاویر به شدت تار و بی کیفیت می بینید در بالای صفحه نوارمنو قرمز تیره هست که با رنگ سبز نوشته های منو قرار دارد، با دیدن این سایت اولین کاری که میکنید چیه؟ بدون شک تا باز میشه و این صفحه رو میبینید کمتر از 5 ثانیه حتی بدون اینکه بررسی کنید، اون سایت را می بیندید. شاید اون سایت یکی از خفن ترین کار های که به ذهنتون میرسه را انجام بده اما با بخاطر رابط کاربری بد و غیر اصولی که داشته شما حتی حاضر به بررسی آن سایت نشدید و حتی محتوا و کار های آن وب سایت را بررسی ام نکردید.

شاید مثالی که برایتان زدم خیلی راحت بتونه این مفهوم که چقدر رابط کاربری و ظاهر سایت مهمه را بهتون الغا کنه، الان در نظر دارم که یک مثال ساده در مورد تجربه کاربری برایتان بزنم تا همین دیدگاه را در مورد تجربه کاربری هم پیدا کنید.

فرض کنید در گوگل یک سایت را میبینید یا یکی از دوستانتان لینک یک سایت را برایتان ارسال می کند، عنوان سایت و کار هایی که در سایت انجام می دهند از نظر شما خیلی خوب و جذاب هستش، وارد سایت میشوید اما بعد از کلیک کردن روی لینک 30 -40 ثانیه طول میکشه تا صفحه ی سایت باز بشه، روی هر بخش این سایت که کلیک کنید همین زمان طول میکشه تا صفحه ی مربوطه باز شود. بعید میدونم شما بعد از 2 الی 3 تا کلیک دیگر حاضر باشید با آن سایت کار کنید زیرا زمان زیادی از شما تلف می شود. این یک نمونه خیلی ساده بود که برای شما مثال زدم اما همین نکات ساده اگر در نظر نگرفته شده باشد، باعث میشود که هزینه های میلیونی شما برای طراحی سایت و اپلیکیشن با شکست رو به رو شود.

 

آیا به تنهایی طراحی رابط کاربری باعث موفقیت یک پروژه می شود؟

خیر، قطعا اینطور نیست داشتن یک رابط کاربری و ظاهر اصولی که به سادگی خدمات یا محصولات شما را به کاربر معرفی کند و او را به سمت تماس یا خرید کردن از سایت یا اپ شما سوق دهد کافی نیست اما قطعا یکی از اصلی ترین پایه های طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن داشتن استاندارد های رابط کاربری و بروز بودن آن است.

رابط کاربری به تنهایی معنی پیدا نمی کند و در کنار آن باید توجه ی بخصوصی روی تجربه ی کاربری داشته باشیم. با انیمیشن ها یا تغییر رنگ ها با حرکت موس روی عکس ها یا دکمه ها میتوانیم حس خوبی به کاربر بدهیم و با استفاده اصولی از اینتر اکشن ها، کاربر را به سمت هدف سایت یا اپ خودمون که تماس با شکرت یا خرید محصولاتمان هست هدایت کنیم.

در کل رابط کاربری خوب باعث میشود کابر مطلالب یا محصولات ما را ببیند اما تجربه ی کاربری خوب باعث میشود یک کاربر مجاب شود در سایت ما بماند، از سایت استفاده کند و حتی بعد از یک بار استفاده از خدمات ما یا خرید محصولاتمان برای بار دوم و سوم نیز به سایت ما باز گردد و استفاده کند یا سایت و اپ شما را به دوستان خود نیز معرفی کند.
همه ی این ها باعث می شود که شما در بین مخاطبان مطرح شوید و روز به رو تعداد ورودی سایت یا دانلود اپلیکیشن شما بیشتر شود.

درکنار داشتن رابط کاربری خوب و تجربه کاربری عالی، اجرا و برنامه نویسی پروژه نیز به شدت اهمیت دارد، و پیاده سازی سایت باید به قدری اصولی باشد که هم بتواند رابط کاربری را به خوبی پیاده سازی کند و هم تجربه ی کاربری را به کاربر شما القا کند.
همیشه داشتن تیم برنامه نویسی حرفه ای به موفق شدن پروژه شما کمک میکند. اگر شما برای یک پروژه با یک ایده ی عالی و جدید و حتی رابط کاربری مدرن و استاندارد داشته باشید اما تیم برنامه نویسی خوبی نداشته باشید، طبیعتا با مشکل رو به رو میشوید زیرا سایت یا اپ شما نمیتواند بازدهی خوبی داشته باشد.

در کنار آن تبلیغات و برنامه هایی بازریابی که دارید به شدت مهم هستند و باید در کنار پروژه با کیفیت، بتوانید خود را به کاربر معرفی کنید و با برنامه هایی که دارید برند و پروژه ی خود را جا بندازید تا کاربران به صورت دائمی از سایت یا اپ شما استفاده کنند.

 

آیا رابط کاربری و تجربه کاری نیازی به بروز رسانی دارند؟

بله، به بروز رسانی نیاز دارد، علم برنامه نویسی روز به روز در حال پیشرفت و توسعه هستش و به همین علت شما و پروژتان نیز باید با این روند پیش بروید زیرا، ممکن است کسی کسب و کاری شبیه به شما را با امکانات مدرن تر وارد بازار کند و شما برای کاربرانتان یکنواخت شده باشید.

استاندارد طراحی رابط کاربری حاکی ازین است که شما باید دائما در حال توسعه و بروز رسانی اپ و سایت خود باشید و بر اساس فیدبک هایی که از کاربرانتان می گیرید، رابط کاربری خود را بروز رسانی کنید تا کاربران حس بهتری داشته باشند و با افزودن امکانات جدید و تازه، کاربران خود را بیشتر کنید. معمولا هر یک سال یا 6 ماه یکبار شما می توانید برای اینکار اقدام کنید و ظاهر اپ یا سایت خود را بروز رسانی کنید و امکانات جدید به سایت و اپلیکیشن خود اضافه کنید تا حتی کاربرانی که دیگر از پروژه شما استفاده نمی کنند به واسطه امکانات جدید، دوباره از اپلیکیشن شما استفاده کنند.

باید به این نکته نیز توجه کنید که تجربه کاربری به شدت اهمیت دارد و شما باید دائما در حال توسعه این بخش از پروژه خودتان باشید، گاهی با تغییر اندازه ی یک فوتپنت یا تغییر رنگ یک دکمه میتواند تا 30% فروش یا تماس های شما را بیشتر کند. تحلیلی هایی که روی تجربه ی کاربری انجام می شود و بهبود هایی که روی پروژه ها انجام می دهید نه تنها باعث می شود کاربران راحت تر از اپ یا سایت شما استفاده کنند بلکه میزان استفاده آن ها نیز بیشتر میشوند و همین کافیست که شما در کنار جذب کابران جدید بتوانید کاربران قبلی خود را به مشتری بالقوه تبدیل کنید. روز به روز درآمد خود را بیشتر کنید و در مسیر پیشرفت قدم بگذارید.

 

مشاوره رایگان طراحی سایت

 

و اما سخن آخر ...

شاید خیلی از ما به این فکر افتاده باشیم که کسب و کار خودمون را گسترش بدیم و کسب و کار سنتی خودمان را به کسب کار مدرن تبدیل کنیم. برای اینکار حتما بعد از مشخص کردم ایده و امکانات پروژه با یک طراح محصول مشاوره کنید و تا از تجربه ی این فرد نیز استفاده کنید سپس به سراغ طراحی رابط کاربری و تجربه ی کاربری و در نهایت پیاده سازی و برنامه نویسی سایت و اپ بروید و در کنار این موضوعات، با داشتن برنامه درست تبلیغاتی پروژه را پیش ببرید.

لازم به ذکر است که طراحی رابط کاربری و تجربه ی کاربری جزو کارهای فوق تخصصی می باشد و حتما باید توسط فرد متخصص در این زمینه طراحی و پیاده سازی شوند. طراحی رابط کاربری حتما باید بر اساس استاندارد های بروز دنیا طراحی شده باشند و از نظر برنامه نویسی نیز ممکن پذیر باشند و فرد طراح بتواند تعادل بین بودجه و درخواست ها و امکانات سایت یا اپ را برای شما به وجود بیاورد از طرفی نیز موارد مربوط به سئو نیز در طراحی رعایت شده باشد تا شما بتوانید پروژه ی موفقی داشته باشید. حتما در نظر داشته باشید کسی که قرار است طراحی رابط کاربری برای شما انجام دهد، دانش و تجربه ی کاری این زمینه را داشته باشد. به همین علت حتما از کارشناس طراحی رابط کاربری و تجربه ی کاربری یا طراح محصول استفاده کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

طراحی رابط کاربری باید به صورت کاملا اصولی انجام شود لذا از به کارگیری افرادی که در زمینه ی گرافیک یا زمینه های دیگر فعالیت دارند خودداری کنید.

تا اینجا چطور بود ؟

نتایج نظرسنجی ( ۲ ) ۴ / ۵

مقالات مرتبط

comments

پرسش و پاسخ

پرسش مورد نظر خود را مطرح نمایید