سئو اپلیکیشن با aso چه تفاوتی دارد؟

یکی از چالش‌های بزرگ طراحان اپلیکیشن‌های موبایل و استارتاپ‌هایی که از اپ موبایل بهره می‌گیرند، افزایش نصب اپلیکیشن خود در اپ استورها است. در این بین می‌توان گفت سئو اپلیکیشن یکی از بهترین و رایج‌ترین راه‌های افزایش تعداد دانلود اپلیکیشن‌ها و نصب آنها است که نباید از آن غافل شد. پس اگر به دنبال دیده شدن اپلیکیشن خود هستید حتما به بهینه‌سازی و سئو آن توجه کنید تا در زمینه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آنلاین به موفقیت لازم دست پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم نحوه بهینه سازی اپلیکیشن برای مارکت‌ها یا ASO را مورد بررسی قرار دهیم و ابزارهایی را برای مانیتورینگ آنها معرفی کنیم.

 

سئو اپلیکیشن چیست؟

سئو اپلیکیشن یا App Store Optimization در واقع بهینه‌سازی اپ‌های موبایلی در مارکت‌ها و موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو است. بسیاری از کاربران برای پیدا کردن نرم‌افزار مورد نیاز خود به جای جستجو در اپ استورهایی مانند اپل، گوگل‌پلی و بازار در موتور جستجوگر گوگل به دنبال آن می‌گردند، بنابراین اهمیت بهینه‌ سازی اپلیکیشن‌ها برای بهتر دیده شدن اینجا نمود پیدا می‌کند.

در واقع فرآیند ASO تلاش دارد که اپلیکیشن شما در مارکت مورد نظر اعم از گوگل‌پلی، بازار، مایکت، آیتونز و غیره، رنکینگ بالایی کسب کند. این رتبه بالا کمک می‌کند تا شانس بیشتری برای دیده شدن آن اپلیکیشن در بخش اکسپلور اپ‌استورها وجود داشته باشد. همچنین اپلیکیشن مورد نظر در بخش معرفی اپلیکیشین‌های مشابه و پیشنهادات به کاربران مارکت‌ها قرار بگیرد.

 

سئو اپلیکیشن چیست؟

 

چگونه می‌توان اپلیکیشن را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کرد؟

یکی از اهداف اولیه افراد برنامه‌نویسی که در زمینه طراحی و تولید اپلیکیشن فعالیت می‌کنند، دیده شدن آن اپلیکیشن در اپ استورهای مختلف است. اما این هدف کافی نیست چرا که بسیاری از کاربران با یک جستجوی اینترنتی عادی به دنبال یافتن اپلیکیشن‌های مورد نظر خود هستند. پس باید به سئو اپلیکیشن در موتورهای جستجو نیز توجه کنید تا بازدیدکنندگان و کاربران بیشتری را جذب کنید. در ادامه راهکارهایی برای بهینه سازی اپلیکیشن در موتورهای جستجو را بیان خواهیم کرد.

 • یافتن کلمات کلیدی مناسب

اگر شما قصد سئو اپلیکیشن خود را دارید، باید برای اپلیکیشن خود کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با محتوای اپلیکیشن که آمار جستجوی بالایی دارند را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی مانند kwfinder ،SEMrush Keyword tool و غیره استفاده کنید. در این رابطه حتما سعی کنید که کلمات کلیدی مهم را در بخش عنوان و توضیحات اپلیکیشن خود در اپ استورها به خوبی استفاده کنید.

 • دریافت نظرات و دیدگاه‌های مثبت

امتیاز و نظرات مثبت کاربران ارتباط مستقیمی در بهینه ‌سازی اپلیکیشن موبایل در موتورهای جستجو دارد. در این رابطه طبق الگوریتم‌های سئو، گوگل اپلیکیشن‌های دارای نظرات و امتیازات بهتر را در رتبه بالاتری نسبت به بقیه قرار می‌دهد. به عبارتی دیگر، گوگل کلمات کلیدی را بیشتر در نظرات کاربران جستجو می‌کند که با افزایش نظرات مخاطبان، آن کلمات کلیدی بیشتر دیده شده باشند. از طرفی کاربران جدید با دیدن نظرات کاربران دیگر تصمیم به دانلود یا عدم دانلود اپلیکیشن می‌گیرند. پس برندینگ اپلیکیشن شما و افزایش تعداد نصب تابع نظرات مثبت کاربران است.

 • ایجاد بک لینک با کیفیت

بک لینک‌‌سازی باکیفیت بر روی صفحه دانلود و نصب اپلیکیشن در اپ استور از طریق سایت‌های دیگر می‌تواند در افزایش تعداد دفعات دانلود، رتبه و سئو اپلیکیشن شما نیز موثر باشد. در این رابطه خرید رپورتاژ آگهی از سایت‌های مرغوب و دارای اعتبار دامنه بالا گزینه مناسب و پر بازدهی برای این روش خواهد بود.

 • استفاده از عکس و ویدیو در اپلیکیشن

یکی از راه‌های افزایش دانلود اپلیکیشن، استفاده از تصاویر و ویدیوها در صفحه معرفی آن نرم افزار است. با نمایش فضای داخلی و کارکردهای مختلف اپلیکیشن‌ همراه با عکس و فیلم می‌تواند نظرات مثبت کاربران بیشتری را جذب کند. این کار باعث بالا آمدن رتبه شما در مارکت‌ها و همچنین موتورهای جستجو خواهد شد.

 • تجزیه و تحلیل عملکرد سئو اپلیکیشن

با استفاده از ابزارهای مناسبی همچون Google Analytics که در بازاریابی دیجیتال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانید برای تجزیه و تحلیل اپ استور خود نیز استفاده کنید. با کمک این نوع ابزارها می‌توانید استراتژی موبایل مارکتینگ مناسبی را تدوین کنید و روی نقاط قوت و ضعف آن کار کنید.

 

چگونه می‌توان اپلیکیشن را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کرد؟ 

 

بهینه‌سازی اپلیکیشن برای مارکت‌ها یا ASO

بهینه سازی اپلیکیشن برای اپ استورها و مارکت‌های اپ، فرایندی مشابه سئوی وب سایت‌ها دارد، با این تفاوت که در اینجا به جای موتورهای جستجو، باید کلمات کلیدی مرتبط با محتوای اپلیکیشن در نتایج جستجوی مارکت‌ها دیده شوند و بالا بیایند.

بنابراین هدف از انجام ASO، هدایت کاربران به صفحه معرفی اپلیکیشن، افزایش ترافیک و در نهایت دانلود و نصب فعال آن است. پس برای دستیابی به رتبه‌بندی‌های بالا، افزایش محبوبیت و در نهایت کسب درآمد باید پارامترها و فاکتورهای مرتبط با محتوا را رعایت کنید. این پارامترهای موثر می‌تواند شامل انتخاب نام مناسب برای اپلیکیشن، توصیف محتوای اپلیکیشن، درج آیکون جذاب، درج تصاویر و ویدیو آموزشی، قابلیت بروزرسانی اپلیکیشن، قابلیت امتیازدهی کاربران و غیره باشد که باید به صورت بهینه عملیاتی شود.

 

تفاوت سئو اپلیکیشن با ASO

کاربران موبایل جهت جستجو و دانلود نرم افزار یا اپلیکیشن مورد نیاز خود همواره از اپ استور یا موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. حال اگر این کاربران از طریق مارکت‌های اپلیکیشن اقدام به جستجو کنند به آن بهینه سازی اپلیکیشن برای مارکت‌های اپ گفته می‌شود و اگر از طریق گوگل و بینگ اقدام به یافتن نرم‌افزار مورد نظر خود کنند، آن را بهینه‌سازی اپ برای موتور جستجو می‌گویند.

البته تفاوت اصلی سئو اپلیکیشن با ASO در الگوریتم‌ها و فاکتورهای دیگری است که می‌تواند رتبه اپلیکیشن را تغییر دهد. به طور کلی این اقدامات باعث می‌شود که بهتر و بیشتر دیده شوید و در نتیجه با افزایش دانلود اپلیکیشن به درآمد بهتری برسید.

 

تماس با کارشناس اپلیکیشن 

 

معرفی ابزارهای مانیتور بهینه ‌سازی اپلیکیشن

در ادامه مطلب سئو اپلیکیشن به معرفی ابزارهای مناسب برای مانیتورینگ بهینه سازی اپلیکیشن در اپ استورها می‌پردازیم.‌

 • ابزارهای بهینه‌‌سازی کلمه کلیدی اپلیکیشن

ابزارهای بهینه‌سازی کلمه کلیدی اپلیکیشن یا ASO به شما کمک می‌کنند که کلمات کلیدی اپ مورد نظر خود را به گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که میزان ترافیک جستجوی اپلیکیشن خود را افزایش دهید. از جمله این ابزارها می‌توان به Mobile Action، Meatti، Sensor Tower،  App Radar، Priori Data، ASOdesk، Searchman، TheTool، Keyword Tool و AppKeywords.net اشاره کرد.

 • ابزارهای بهینه‌سازی صفحه محصول اپلیکیشن

یکی از راه‌ها برای بهبود سئو اپلیکیشن ایجاد صفحه محصول است که در آن نام اپلیکیشن را همراه با توضیحات مناسب درج کنید و نسخه بروزرسانی شده، آیکون مناسب همراه با اسکرین شات‌ها و ویدئوی آموزشی و غیره را ارائه دهید. بعد از انجام این اقدام می‌توانید از طریق ابزارهایی مانند App Tweak و Meatti صفحه محصول خود را تحلیل کنید.

 • ابزارهای بازبینی و تحلیل نظرات و دیدگاه کاربران

نظرات و دیدگاه‌های مثبت کاربران درباره یک اپلیکیشن می‌تواند در رتبه‌بندی بسیار موثر باشد. بنابراین باید با استفاده از ابزارهایی مانند App Bot، App Tentive، Mobile Action و The Tool محتوای نظرات و دیدگاه‌های کاربران را مورد تحلیل قرار دهید. با این اقدام می‌توانید نیاز کاربران خود را شناسایی کنید و نقشه محصول خود را اصلاح کنید.

 • ابزارهای ارزیابی تست

ابزار مانیتورینگ برای تست A/B اپ موبایل است. با استفاده از این ابزار می‌توانید چند صفحه محصول اپلیکیشن را تست کنید و نرخ تبدیل دانلود آنها را مقایسه کنید. در این بین هر کدام از صفحات محصول که نرخ تبدیل از نظر نصب و دانلود شرایط بهتری دارند را الگو قرار دهید و برای بهینه‌سازی اقدام کنید.

 • ابزارهای بهینه‌سازی تبلیغات جستجو

یکی دیگر از ابزارها برای مانیتور بهینه ‌سازی اپلیکیشن، ابزار مرتبط با تبلیغات جستجو است. با استفاده از این ابزار می‌توانید کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را در اپل سرچ ادز بهینه‌سازی کرده و براساس داده‌های آن کمپین تبلیغاتی خود را بهینه‌تر مدیریت کنید.

 • ابزارهای هوشمند اپ استور

این ابزار مانیتور بهینه سازی و سئو اپلیکیشن به شما کمک خواهد کرد عملکرد رقبا و ترندهای بازاری اپ را مورد بررسی قرار دهید. این داده‌ها مربوط به رقبا شامل میزان دانلودهای اپلیکیشن، میزان درآمد، هزینه‌های تبلیغاتی، درصد نفوذ در بازار و غیره می‌شود.

بنابراین سعی کنید به طور مرتب از این ابزارها استفاده کنید تا بتوانید با تجزیه و تحلیل اطلاعات، تغییرات لازم را برای بهبود اپلیکیشن‌ خود ایجاد کنید.

 

بهینه سازی اپلیکیشن دیجی حق

اپلیکیشن دیجی حق در زمینه وکیل آنلاین فعالیت می کند. تیم کیان تجارت بعد از طراحی اپلیکیشن دیجی حق اقدام به بهینه سازی آن در مارکت های مختلف کرد. اگر کلمه کلیدی وکیل آنلاین را در مارکت های مختلف جستجو کنید، اپ دیجی حق را در رتبه های بالا مشاهده خواهید کرد.

 

نمونه کار ASO

 

نمونه کارهای بهینه سازی اپلیکیشن برای مارکت ها

 

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید یک اپلیکیشن موفق داشته باشید که از طریق آن درآمد کسب کنید باید سئو اپلیکیشن را با تکنیک‌های مناسب عملیاتی کنید تا افراد زیادی آن را دانلود و نصب ‌کنند. اگر در زمینه بهینه سازی اپلیکیشن تجربه و اطلاعات کافی را ندارید، می‌توانید از خدمات تیم کیان تجارت در زمینه طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی سایت، بهینه‌سازی سایت و غیره استفاده کنید. کارشناسان حرفه‌ای وب سایت و اپلیکیشن موبایل این مجموعه روش‌ها و استراتژی‌هایی را برای دیده شدن اپلیکیشن شما در مارکت‌ها و موتورهای جستجوگر ارائه خواهند کرد تا شاهد افزایش نصب اپلیکیشن خود باشید. برای استفاده از این خدمات حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تا اینجا چطور بود ؟

نتایج نظرسنجی ( ۱ ) ۵ / ۵

مقالات مرتبط

comments

پرسش و پاسخ

پرسش مورد نظر خود را مطرح نمایید