همه چیز را درباره UX بدانیم

دوست دارم خیلی سریع برم سر اصل مطلب یعنی UX این عبارت لعنتی که سال هاست ذهن خیلی از افراد برای طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن موبایل رو به خودش اختصاص داده و وقتی تو اینترنت هم جستجو می کنیم مقالات زیادی در مورد تفاوت UI و UX مشاهده می کنیم، اما هدف مقاله ای که در حال حاضر براتون آماده کردم این نیست که فقط به مفهوم و معنای این کلمات بپردازم دوست دارم آخرین متدهایی که در مورد یک UX خوب میشه داشت رو بررسی کنیم و یکسری چالش ها رو باهم داشته باشیم. قبل از اینکه بریم سر اصل مطلب لازمه باز مقدمات رو با هم بررسی کنیم و با تعاریف آشنا بشیم.


UI چیست؟

عبارت UI یا همان User Interface به رابط کاربری در یک سایت یا اپلیکشین موبایل گفته می شود. هر آنچه که شما می بینید در واقع UI یک کار می باشد، پس تمام طراحی یک صفحه سایت یا یک صفحه اپلیکیشن موبایل در واقع UI آن کار می باشند چون شما با آن ارتباط برقرار می کنید و رابط بین شما و سخت افزار و شبکه و ارتباطات می باشد، خوب شاید بپرسید که پس UX چی شد؟ جوابش سادس UX یک چیزی نیست که دیده بشه UX در واقع تجربه شما در موقع استفاده از اون صفحه سایت یا اپلیکیشن هستش، که در ادامه بیشتر توضیح میدم، امیداوارم تا اینجای کار مفهوم UI رو متوجه شده باشید.

 

UX چیست؟

عبارت UX یا همان User Experience به تجربه کاربر در زمان استفاده از یک سایت یا اپلیکیشن گفته می شود، وقتی در اینترنت جستجو می کردم دیدم UX رو اینجوری تعریف کردند "شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص می باشد. تجربه کاربر جنبه های عملی، تجربی، موثر، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول را در بر می گیرد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد." که تعریفی جامع ولی غیر کاربردی هست! خیلی هم قلمبه سلمبه تعریف شد. البته دستشون درد نکنه. پس تعریف ساده تر UX چی میشه؟ وقتی بخواهیم ساده تر تعریف کنیم میشه با زوایای مختلفی به موضوع نگاه کرد.
اما تعریف ما از زاویه طراحی سایت و اپلیکیشن ارائه می شه، و در واقع من این تعریف رو در یک کنفراس بین المللی در حوزه دیجیتال مارکتینگ دریافت کردم و برام جالب بود و اون هم اینه که در یک UX خوب شما کاربر رو به سمت CTA (کال تو اکشن) یا انجام یک کار خاص هدایت می کنید. پس وقتی کاربر تجربه خوبی رو در زمینه مورد نظر با شما داشته باشه به سمت هدف شما در زمینه مورد نظر کشیده شده و احتمالا اقدام می کنه خوب حالا این کار رو به چه شکلی می شه انجام داد؟

 

تماس با کارشناس سایت و سئو


UX و نحوه عملکرد کاربر در صفحه سایت و ترغیب برای CTA

یکی از مهمترین مسائل UX این موضوعه که شما باید بدونید که کاربرایی که به صفحه مورد نظر میان، تجربه شون به چه شکلی هست؟ ایکاش میشد ازشون فیلم گرفت و دید که جچوری دارن سایت رو می بینن و یا اینکه کجاها رو کلیک می کنند، باید بگم که این کار قابل انجام هست! و در شرکت های بزرگ UX کاربران دائم در حال رصد کردن و بهینه شدن می باشد، پس اینجاست که به این نقطه می رسیم که یک طراح گرافیست صرفا نمی تونه یک UX کار کامل باشه و این یک فعالیت تیمی جامع و بلند مدته.

 

معرفی ابزار برای UX

پس تا اینجا متوجه شدیم که UX نیاز به ابزار و کد نویسی هم داره و البته فیلم برداری نمی خواد! شما در سایت everyinteraction می تونید 5 روش مختلف برای بررسی عملکرد UX خودتون داشته باشید، پس دوستان دقت کنید که UX صرفا یک ایده نیست که در شروع طراحی یک سایت یا اپ توسط گرافیست ایجاد و نهایی بشه! یا مثلا فلان گرافیست بیاد و یک UI زیبا و خوشگل رو به شما بده و ادعا کنه که استاد UX هست! و شما هم چون از طرح زیباش خوشتون اومده قبول کنید که حتما UX خوبی رو ارائه کرده به شما...
برای UX باید ابزار رصد کردن داشته باشید و بررسی کنید، آنالیز کنید و نهایتا تغییرات ایجاد کنید. در آینده و در ادامه این مطلب مطالب جدید در مورد UX برای شما به روز رسانی می کنم اگه سوالی داشتید در خدمت همه شما هستم.

مقالات مرتبط