تبلیغات گوگل یا Google Adwords

تبلیغات گوگل چیه؟ چه تاثیری روی بهتر دیده شدن وب سایت، افزایش فروش محصولات و خدمات ما داره؟ هزینه هاش به چه صورته؟ چه فرقی با سئو داره؟

این سوالاتیه که برای اکثر کاربرهایی که میخوان برای اولین بار از تبلیغات گوگل تو وب سایتشون استفاده کنند پیش میاد و ما تلاش کردیم تو این مقاله هم جواب این سوال ها رو بدیم و هم شما رو بیشتر با گوگل ادوردز آشنا کنیم.

چند تا وب سایت تو دنیای وب وجود داره؟ چند تا وب سایت برای کاربران ایرانی هست؟ خب مسلما هیچکی این آمار دقیق تعداد وب سایت هایی که برای کاربران ایرانی هست رو نمیدونه! چون هم تعدادش خیلی زیاده و هم هرروز داره کلی سایت هم بهشون اضافه میشه.

حالا اگه مثلا شما سرچ کنید "خرید کفش ورزشی" چه سایت هایی میان بالا؟ کدومشون اول میاد بالا؟ اصلا بر چه اساسی اون سایت میاد بالا؟

وقتی که شما تو گوگل کلمه ای رو سرچ میکنید، گوگل 10 تا سایت رو تو صفحه اول برای شما به نمایش در میاره، بر چه اساسی؟ بر اساس سئو اون سایت. حالا سئو چیه؟ سئو به مجموعه فعالیت هایی گفته میشه که تو ساختار سایت، محتوا، عکس ها و بقیه قسمت های یه وب سایت انجام میشه تا اون وب سایت وقتی کلمه کلیدی مرتبط باهاش توسط کاربر سرچ میشه بیاد بالا، که تو بخش مقالات مرتبط با سئو به صورت مفصل راجع بهش توضیح دادیم و میتونید مطالعه کنید.

یکی از مهم ترین عوامل در شناخته شدن برند، محصولات و خدمات شما و در نهایت فروش بیشتر تبلیغاته.

در گذشته این تبلیغات به شکل آگهی روزنامه و تبلیغ در تلویزیون و بنرهای تبلیغاتی بود که نه تنها هزینه خیلی زیادی داشت بلکه هیچ فیلتری هم نداشت. با اینکه شاید افراد زیادی آگهی تلویزیونی یا بنری که تو سطح شهر هست رو ببینند اما چند درصد از اون افراد واقعا دنبال محصول یا سرویس شما بودن؟ در واقع شما هزینه زیادی رو پرداخت کردید بابت اینکه افراد زیادی که حتی به دنبال محصول شما هم نبودن اون محصول رو ببینند و همین باعث میشه تا در قبال یه هزینه زیاد، بازخورد خیلی ضعیفی رو بگیرید.
اما این روزا تبلیغات شکل جدید به خودش گرفته و بیشترین تبلیغات از طریق گوگل و اینستاگرام انجام میشه که باز هم بهترین نوع تبلیغات و هدفمند ترینشون تبلیغات از طریق گوگله، شاید بگید تبلیغات از طریق اینستاگرام هم خیلی خوب و پر بازده هست، درسته ولی باز هم اینستاگرام مثل تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات بنری، خدمات و محصولات شما رو به طیف گسترده ای از مردم نمایش میده که ممکنه خیلی از اون افراد اصلا دنبال محصول یا خدمات شما نباشن.

 

 

تبلیغات گوگل

 

 

اما در تبلیغات گوگل قضیه کاملا متفاوته، در این نوع از تبلیغات، تبلیغ و وب سایت شما تنها به افرادی نشون داده میشه که دنبال محصول یا خدمات شما هستند. برای مثال اگر کار شما مرتبط نقاشی ساختمان هست، تبلیغ شما تنها به افرادی نمایش داده میشه که کلمه "نقاشی ساختمان" رو توی گوگل سرچ کردن و مثلا اگر کسی سرچ کنه "خرید یخچال" تبلیغ افرادی که کارشون مربوط به خرید و فروش یخچال میشه نمایش داده میشه، به همین راحتی مخاطب شما فیلتر میشه و دقیقا کسانی که دنبال محصول و خدمات شما هستند به سمت وب سایتتون هدایت میشن.

پس تا اینجا فهمیدیم که اگر مثلا هزار تا سایت درمورد کفش ورزشی هست، وقتی ما کلمه کلیدی "کفش ورزشی" رو سرچ کنیم گوگل میاد و اون وب سایت هایی را که روی سئوی  سایتشون بیشتر زحمت کشیدن در رتبه های بالاتری نشون میده و نهایتا تو صفحه اول 10 تا وب سایت رو نشون میده. نکته ای که در مورد سئو هست اینه که کار آسونی نیست، و مستلزم کلی تلاش و زمان هست تا گوگل بخواد سایت شما رو تو صفحه اول به مخاطب نشون بده. حداقل 3 تا 6 ماه زمان میبره تا سایت شما تو صفحه اول گوگل با کلمه کلیدی مختص خودش نمایش داده بشه. یعنی شما باید در بهترین حالت 3 تا 6 ماه هزینه کنید بدون هیچ بازخوردی و بعد از اون زمان در صورت حضور تو صفحه اول بتونید از فواید این جایگاه با ارزش استفاده کنید.

انجام تبلیغات گوگل بر خلاف سئو هیچ زمانی نمیبره و شما میتونید ظرف چند ساعت به صفحه اول گوگل بیاید و از مزایای صفحه اول بودن استفاده کنید.

محدودیتی برای تعداد کلماتی که میخواین باهاشون نمایش داشته باشید وجود نداره و با هر تعداد کلمه کلیدی که بخواین تبلیغاتون نمایش داده میشه.

تبلیغات شما میتونه تو هر زمانی که خودتون میخواین فعال و غیر فعال بشه.

متن تبلیغات میتونه طبق نظر و سلیقه خود شما تغییر کنه.

در هر بازه زمانی که بخواین برای شما گزارش ارسال میشه که تو گزارش میتونید جزئیات مختلفی از جمله اینکه تبلیغاتتون چه میزان نمایش و کلیک گرفته یا امتیاز کیفی گوگل برای سایتتون چه مقدار بوده رو ببینید.

میزان هزینه ای که در روز میخواین صرف تبلیغات گوگل کنید کاملا در اختیار خودتونه و طبق نظر و خواست شما برای تبلیغاتتون سقف تعیین میشه، مثلا اگر سقف بودجه روزانه رو 50 هزار تومان تعیین کنید، بیشتر از این مبلغ در روز برای تبلیغاتتون هزینه نمیشه، ممکنه کمپین شما نمایش و کلیک خوبی بگیره و کل 50 هزار تومن بودجه ای که در روز براش در نظر گرفتید مصرف بشه، و ممکنه هم نمایش و کلیک کمی بگیره و مثلا 20 هزار تومن از بودجه روزانتون مصرف بشه، در اینصورت باقیمانده مبلغ میمونه و در روزهای بعدی میتونید ازش استفاده کنید.

نکته دیگه ای که در مورد تبلیغات گوگل وجود داره اینه که نمایش تبلیغات شما در گوگل کاملا رایگانه، بله درسته نمایش تبلیغات رایگانه و فقط زمانی که یه کاربر روی تبلیغات شما کلیک میکنه از شما هزینه کسر میشه، ممکنه تبلیغ شما در طول روز 200 بار نمایش داده بشه و فقط 4 نفر روی تبلیغات شما کلیک کنند و وارد وب سایتتون بشن، پس هزینه ای که از شما بابت تبلیغات گرفته میشه به اندازه 4 تا کلیکه، حالا اینکه هزینه هر کلیک چقدره بستگی به عوامل مختلفی داره مثل اینکه چقدر تو اون کلمه رقابت هست، امتیاز کیفی سایتتون از نظر گوگل چقدره و عوامل مختلف دیگه ای، ولی در کل هزینه هر کلیک میتونه از 200، 300 تومن باشه تا حتی 100 هزار تومن، ولی یه تبلیغات خوب باید یه هزینه منطقی داشته باشه بنا براین این که حتی هزینه هر کلیک شما 10هزار تومن هم باشه منطقی نیست چون در اینصورت اگه 20 نفر هم رو تبلیغات شما کلیک کنن، 200 هزار تومن از بودجه تبلیغات شما کسر میشه و هیچ تضمینی وجود نداره که از اون 20 نفر حتی 1 نفر هم مشتری شما بشن. از طرفی اگه هزینه هر کلیک خیلی پایین باشه ممکنه اصلا نتونیم وارد رقابت با بقیه وب سایت ها بشیم و حتی نمایش هم نداشته باشه تبلیغاتمون، بنا براین مهم ترین نکته مدیریت هزینه هر کلیک هست.

 

تبلیغات گوگل با تیم کیان تجارت

 

ما باید هزینه هر کلیک رو مدیریت کنیم تا بتونیم با حداقل هزینه بهترین نتیجه رو بگیریم. هدف تیم تبلیغات گوگل شرکت کیان تجارت اینه که تمامی مشتری ها، فارغ از اینکه تو چه صنفی فعالیت میکنند، با هر هزینه ای بتونند یه تبلیغات خوب و مفیدی رو داشته باشند و بتونند یه بازخورد مناسب از تبلیغات گوگل دریافت کنند و مهم ترین اولویت برای تیم تبلیغات گوگل ما رضایت مشتری هست، چون مسلما در صورت عدم رضایت مشتری، اون مشتری تبلیغاتش رو به شرکت دیگه ای میسپره و برعکس اگر شما از تبلیغاتتون راضی باشید باز هم تبلیغاتتون رو پیش ما انجام میدید و این موضوع برای هر دو طرف برد داره.

حالا شاید برای یه سری از دوستان سوال پیش بیاد که مگه تو صفحه اول بودن چه فایده ای داره که این همه زمان و هزینه باید براش صرف بشه؟ همون فروشگاه کفش ورزشی رو در نظر بگیرید، بیشتر از 70% کاربرای اینترنت وقتی یک کلمه ای رو سرچ میکنند، تمایل دارند همون وب سایت اول کارشون رو راه بندازه، یعنی اگه قصد خرید کفش ورزشی رو به صورت اینترنتی داشته باشند، از همون وب سایت اول خریدشون رو انجام میدن! حالا میتونید تصور کنید اون فروشگاه اینترنتی در صورت بودن تو صفحه اول گوگل و در ایده آل ترین حالت حضور تو رتبه اول گوگل، چه حجم بزرگی از تراکنش های مالی رو میتونه از آن خودش کنه!

طبق آمار 90% کاربرای اینترنت اصلا به صفحه دوم گوگل نمیرن و تو همون صفحه اول و با همون چند تا سایت اول کار خودشون رو راه میندازن.

خب پس تا اینجا فهمیدیم که سئو تو بهترین حالت بین 3 تا 6 ماه زمان میبره، حالا اگه کاربری نخواد این زمان رو از دست بده، یا اصلا نتونه به هیچ شرکتی اعتماد کنه، هزینه بده و بازخورد نگیره، یا به هر دلیلی نخواد سئو انجام بده، اینجاست که گوگل به این کاربر ها تبلیغات گوگل یا ادورز رو پیشنهاد میده.

گفتیم با هر سرچ، گوگل، 10 تا سایت رو نشون میده، اما این عدد مربوط به سایت های سئویی بود. گوگل میتونه با هر سرچ کاربر، به غیر از اون 10 تا سایت سئویی، حداکثر 7 تا سایت رو هم با تبلیغات گوگل نشون بده. سایت هایی که با تبلیغات گوگل بالا اومدن با یه علامت Ads  یا "تبلیغ" کنار لینک سایت مشخص میشن.

 

 

یعنی اگه همون کلمه "کفش ورزشی " رو سرچ کنید، گوگل میتونه فقط همون 10 تا سایت سئویی رو نشون بده و هم به غیر از اون سایت ها، یک، دو، سه .... و یا هفت سایت رو هم نشون بده که با استفاده از تبلیغات گوگل تونستن خودشون رو به صفحه اول گوگل برسونند.

حالا چطوری؟ به خاطر همون مسئله زمان و هزینه تو سئو،  گوگل یه راه حل خیلی خوب به بقیه صاحب های کسب و کار داده تا اونها هم بتونند بیان تو صفحه اول گوگل و محصولات و خدماتشون رو به فروش برسونند.

همون طور که تو تصویر بالا میبینید بعد از سرچ کلمه "کفش ورزشی" سایت دیجی کالا با تبلیغات گوگل به عنوان سایت اول به نمایش درومده.
این نشون میده که سایت موفقی مثل دیجی کالا هم که با کلی کلمه کلیدی با سئو بالا هست از گوگل ادورز هم استفاده میکنه.و دلیلیش هم نا محدود بودن کلمات کلیدی تو گوگل ادورز هست.
چون همونطور که همه میدونید تنوع محصولات تو دیجی کالا خیلی بالاست و از شیر مرغ تا جون آدمیزاد داره تو این سایت به فروش میرسه.
هیچ سایتی نمیتونه با تعداد زیاد و متنوعی از کلمات کلیدی  با سئو بیاد صفحه اول گوگل، اینجا بهترین گزینه استفاده از گوگل ادورزه، شما میتونید وب سایتتون رو با استفاده از گوگل ادورز با هر تعداد کلمه کلیدی که میخواین بیارین صفحه اول گوگل.

شما برای اینکه بتونید وب سایتتون رو از طریق گوگل ادورز تو صفحه اول گوگل نمایش بدید و از این طریق بتونید فروشتون رو چند برابر کنید باید به گوگل پول بدید. بله دقیقا درست متوجه شدید. گوگل به ازای پولی که شما بهش پرداخت می کنید، وب سایت شما رو تو رتبه های بالای گوگل به نمایش در میاره.

مفهوم کلی تبلیغات گوگل، مزایده هست. یعنی گوگل تو هر لحظه یه مزایده میزاره (بین وبسایت هایی که میخوان تبلیغات گوگل انجام بدن) و هرکسی که مبلغ بیشتری هزینه کنه رو تو جایگاه بهتری نشون میده، البته جایگاه وب سایت شما تو تبلیغات گوگل به غیر از هزینه ای که میکنید به یه عامل دیگه هم بستگی داره و اون کیفیت وب سایت شما و یا همون quality score  هستش.
یعنی ضرب این دو عامل : هزینه کلمه کلیدی*quality score  ، جایگاه وب سایت شما رو تو گوگل مشخص میکنه.

و هرچقدر quality score  سایت شما بالاتر باشه میتونید با هزینه کمتری نتیجه بگیرید و برعکس هرچقدر هم quality score  سایت شما ضعیف تر باشه باید هزینه ی بیشتری کنید تا گوگل شما رو تو رتبه های بالاتر نشون بده.
برای مثال اگه شما و رقیبتون روی کلمه کلیدی " خرید کفش ورزشی" تبلیغات ادورز انجام دادید و برای مثال هزینه که هردوی شما رو این کلمه گذاشتید هزار تومن باشه، گوگل اون سایتی که  quality score بهتری داشته باشه رو تو رتبه بالاتری نشون میده.

هزینه ای که صرف تبلیغات گوگل میکنید به صورت کامل دست خودتون هست، یعنی اگه بخواین میتونید از روزی 10 هزار تومن تا روزی 10 میلیون تومن صرف تبلیغات گوگل کنید و این هزینه کاملا دست خودتون هست.

نکته دیگه ای که در مورد تبلیغات گوگل وجود داره اینه که برخلاف سئو که شما تو انتخاب کلمات کلیدی محدودیت دارید، تو تبلیغات گوگل هیچ محدودیتی برای انتخاب کلمات کلیدی ندارید و هرچقدر هم که تعداد کلمات کلیدیتون زیاد باشه هیچ مشکلی برای تبلیغات وجود نداره.

بعد از انتخاب کلمات کلیدی، شارژ حسابتون و نوشته شدن تبلیغاتتون (توسط شرکت هایی که ادورز انجام میدن)، از چند دقیقه تا چند ساعت ممکنه زمان ببره تا تبلیغاتتون توسط گوگل مورد بررسی قرار بگیره و نهایتا تایید بشه و بعد از اون میتونید منتظر کلیک کاربر ها روی تبلیغات وبسایتتون باشید و بازخورد مناسب تبلیغاتتون رو بگیرید.

 

 

 

یکی دیگه از تفاوت های گوگل ادورز با سئو هم تو زمان انجام شدنشه، که برخلاف سئو که مستلزم یه مدت زمان زیادی هست، با استفاده از تبلیغات گوگل شما میتونید تو 1 ساعت بیاین صفحه اول گوگل، بنابراین اگر میخواین تو مدت زمان کوتاهی، یا یه زمان خاصی مثلا نزدیک عید، تابستون یا هر بازه زمانی دیگه فروش خودتون رو چند برابر کنید میتونید خیلی راحت و با استفاده از تبلیغات گوگل این کار رو انجام بدید.

تو گوگل ادورز به ازای هر کلیکی که روی تبلیغاتتون میشه از شما هزینه کسر میشه، برای مثال اگر هزینه ای که شما برای تبلیغاتتون در نظر گرفتید روزانه 50 هزار تومن باشه و هزینه هر کلمه کلیدیتون 500 تومن باشه،  شما میتونید روزانه 100 تا کلیک از طریق تبلیغات گوگل روی وب سایتتون دریافت کنید. که مسلما از این 100 تا کلیک میتونید مشتری هاتون رو جذب کنید.

هزینه هر کلمه کلیدی هم، برای حضور تو صفحه اول گوگل از طرف خود گوگل تعیین میشه، که باز هم اگر quality score  سایتتون بالاتر باشه، این هزینه کمتر میشه.

ما تلاش کردیم تو این مقاله اکثر سوال هایی که ممکنه واسه شما پیش بیاد رو جواب داده باشیم، باز هم اگر سوال هست که تو این مقاله بهش جواب داده نشده می تونید با ما تماس بگیرید و کارشناسان ما شما رو راهنمایی کنند.

در اینجا میتونید چند نمونه از فعالیت های گروه مهندسی کیان رو در زمینه تبلیغات گوگل مشاهده کنید.
برای مشاوره و راهنمایی درخصوص تبلیغات گوگل میتونید با شماره 09128943816 تماس بگیرید.
اگر هم در سوالی در این زمینه دارید میتونید از طریق تلگرام و یا واتس اپ بپرسید، کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات شما جواب میدند.

فاطمه حیدری (کارشناس ادورز و تبلیغات گوگل)
Class Aptent Taciti Soci
1398 11 01

سوالات متداول در تبلیغات گوگل

هرگونه سوالی در مورد تبلیغات گوگل دارید از ما بپرسید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو هستند.

Class Aptent Taciti Soci
1398 08 19
Class Aptent Taciti Soci
1398 08 19

هزینه تبلیغات گوگل

کدام پلن تبلیغات گوگل ادز کیان مناسب شماست

Class Aptent Taciti Soci
1398 08 19

چرا مشتریان ما کیان را برای تبلیغات گوگل انتخاب کرده اند

چرا مشتریان ما کیان را برای تبلیغات گوگل انتخاب کرده اند